תשמישי קדושה

תוכן עניינים

אירנה מולדוב – מנהלת תוכן אתר מינט

הצטרפו לדיוור!

רוצים להישאר מעודכנים בכל פעם שעולה מאמר חדש לאתר? הכי קל לעשות את זה דרך רשימת התפוצה שלנו! הצטרפו עכשיו בחינם:

תשמישי קדושה נושאים תפקיד חשוב ביהדות שלנו, דת המושרשת עמוק בסמליות ומסורת. כישראלי, גדלתי מוקף בחפצים כאלה, שכל אחד מהם נושא סיפור ומשמעות שחורגים מהזמן והמרחב. אלה אינם חפצי אמנות; הם ביטויים מוחשיים של האמונה, התרבות וההיסטוריה שלנו.

ספרי תורה

ספר התורה הוא אולי החפץ הקדוש ביותר ביהדות. זהו עותק בכתב יד של התורה, חמשת ספרי משה. זה לא ספר גרידא, אלא כתב יד קדוש שנכתב בדייקנות ובזהירות מרבית. כל מילה נכתבת בקפידה על ידי סופר מיומן, המכונה סופר סת"ם, על פני קלף העשוי מעורות של בעלי חיים כשרים.

ספר התורה הוא כל כך מקודש, שאם הוא בטעות יפול חלילה על הרצפה במהלך התפילה, המסורת מורה שכל העדים יהיו חייבים לצום. זה למעשה משקף את הכבוד העמוק שיש לנו למילים האלוהיות שהוא טומן בחובו. בבתי כנסת ברחבי ישראל ניתן לראות את העמדה הנערצת שבה מחזיקים את ספרי התורה, שמורים בארונות קודש, מעוטרת יפה ומכוונים לעבר ירושלים.

מְזוּזות

חפץ קטן יותר אך משמעותי לא פחות שנמצא בבתים, בתי עסק וכל מוסד ציבורי בארץ הוא המזוזה. מזוזה היא קופסא קטנה שיש בה מגילת קלף שעליה כתובים פסוקים מהתורה (דברים ו' ד'-ט' וי"א יג-כא). מזוזה מודבקת על משקופי הדלתות של בתי היהודים, ומסמלת את מחויבותנו התמידית למצוות ולהגנת ה'. יש אפילו מסורת לנשק את המזוזה בכניסה או ביציאה מחדר, מעשה זה משמש כתזכורת לנוכחות האל ולחובותינו כיהודים, והופך כל סף למרחב מקודש.

תפילין

תשמיש קדושה נוסף וחשוב בתוך היהדות הוא התפילין. התפילין, סט של רצועות עור ושני קופסאות הנלבשות במהלך תפילת שחרית בימי חול, הן סט המכיל את היריעות ושני קופסאות שבהן יש מגילות קלף עם כתובים מהתורה. קופסה אחת קשורה למצח, והשנייה כרוכה סביב הזרוע, מסמלת את החיבור של הנפש, הלב והפעולה במסירותנו לאלוהים. טקס הנחת התפילין הוא טקס אישי עמוק, המשמש תזכורת ויזואלית ומגע לקשר שלנו עם ה'. ככה הרבה מאוד ישראלים מתחילים את היום שלהם וצוברים כוח להמשך.

כוס קידוש

לבסוף, שום חגיגה יהודית או ארוחת שבת בישראל לא תהיה שלמה ללא כוס הקידוש. כוס מיוחדת זו משמשת להכנת ברכה (קידוש) על יין או מיץ ענבים, לציון כניסת השבת והחגים. הכוס עצמה, שעוברת לרוב מדור לדור, מייצגת את המתיקות והשמחה שמביאים ימים מיוחדים אלו. נוכחותה על השולחן מחברת אותנו לאלפי שנות מסורת וליהודים ברחבי העולם החוגגים יחד את כניסת השבת והחגים.

סיכום

תשמישי קדושה אלו – ספרי התורה, המזוזה, התפילין וכוס הקידוש – הם הרבה יותר מסתם סמלים. הם מגלמים את התורה, הערכים והרוח המתמשכת של היהדות. כישראלי, הם חלק בלתי נפרד מחיי היומיום שלי, מבססים אותי באמונתי ומחברים אותי למורשת עשירה ותוססת המשתרעת הרבה מעבר לגבולות מולדתי.

מה דעתכם על הכתבה? שתפו איתנו!

אודות setup

setup הינו מגזין תוכן ישראלי עשיר בתכנים איכותיים ובכתבות אקטואליות. כאן תוכלו ליהנות ממאמרים וכתבות עם גישה חופשית, לספוג רעיונות חדשים, לשתף אותנו בחוויות שלכם. המידע הכי מעניין בנושאים כמו אקטואליה, אופנה, כלכלה, עסקים, ספורט, מדע, תרבות, טיפוח ויופי, הומור ועוד! אז מה בא לכם לדעת היום?

 

מה מעניין אתכם?

עקבו אחרינו ברשתות החברתיות
הכתבות האחרונות שעלו לאתר
יהדות ומשפחה

מתנות לפסח – כלי מטבח שימושיים וחגיגיים לשדרוג החג

מהסדר ועד לארוחת החג, כל פרט על שולחן האוכל משקף את המסורת והחגיגיות של פסח. לכן, כאשר מתארחים ורוצים להעניק מתנה יעילה ואיכותית שתשמח כל מארח – כלי מטבח שימושיים וחגיגיים היא דרך נהדרת להעניק שמחה ויופי לחג. 

לכתבה המלאה >>
דילוג לתוכן